Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

maja
Spotkanie w sprawie indeksów dla klas VIII i dla klas III Gimnazjum /dla wszystkich, którzy przyjęli bierzmowanie jesienią 2018 i na wiosnę 2019/ - w poniedziałek 13 maja po Mszy o 18.00.
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
W pierwszą sobotę miesiąca maja w Archikatedrze zostały inaugurowane nabożeństwa fatimskie. Homilię okolicznościową wygłosił ks. Piotr Lasota. Po Mszy świętej odbyła się modlitwa różańcowa oraz procesja z figurą Matki Bożej. W nabożeństwie uczestniczyła także wspólnota naszego Seminarium. Serdecznie zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie w czerwcu.
Nabożeństwo fatimskie Nabożeństwo fatimskie Nabożeństwo fatimskie
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
Tradycyjnie już 3 maja w Uroczystość NMP Królowej Polski – głównej patronki Polski i Archidiecezji Przemyskiej w naszej katedrze o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, koncelebrował również Ksiądz Arcybiskup Eugeniusz Popowicz - metropolita greckokatolickiej metropolii przemysko-warszawskiej oraz przybyli na tą uroczystość kapłani. Ksiądz Abp Józef wygłosił okolicznościową homilię. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele przemyskiego samorządu, służb porządkowych, wojsko, kombatanci, harcerze oraz poczty sztandarowe.
NMP Królowej Polski NMP Królowej Polski NMP Królowej Polski
zobacz pełną treść ►
godz. 16:30 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
W naszej Archikatedrze zgromadzili się licznie wierni, dla których kwestia ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci jest bardzo ważna. Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Marka Machały – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Przemyślu - inaugurowano Marsz Świętości Życia. Homilię okolicznościową wygłosił Ks. Jacek Wilkos – wikariusz parafii katedralnej. 
Marsz Świętości Życia Marsz Świętości Życia Marsz Świętości Życia
zobacz pełną treść ►
godz. 20:10 | tagi: ogłoszenie, parafialne, ogólne
kwietnia
Już od 25 lat tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja na Kalwarii Pacławskiej gromadzą się strażacy z Podkarpacia, aby dziękować Bożej Opatrzności za błogosławieństwo w służbie i prosić o opiekę Matkę Najświętszą i św. Floriana, którego relikwie czczone są w sanktuarium.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego zostanie odprawiona 5 maja o godz. 11.30.
Zapraszamy Strażaków i Współpracowników, którzy służą „ Bogu na chwałę i ludziom na pożytek.” 
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik w piątkowy wieczór udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej -bierzmowania - uczniom klas VIII szkół podstawowych z parafii Archikatedralnej i Pikulic. W homilii okolicznościowej Ksiądz Arcybiskup ukazał słuszność wytwarzania więzi między człowiekiem a Panem Bogiem na wzór relacji przyjacielskiej. Zachęcił kandydatów do bierzmowania jak i pozostałych wiernych do inwestowanie w tą relację. 
Sakrament bierzmowania Sakrament bierzmowania Sakrament bierzmowania
zobacz pełną treść ►
kwietnia
  • 06 maja (poniedziałek), godz. 18.30 (po Mszy Św. wieczornej) – spotkanie w salce na plebanii tylko z rodzicami dzieci.

  • 11 maja (sobota), godz. 10.00 – salka na plebanii – próba dla dzieci.

  • 13 (poniedziałek),15 (środa),16 (czwartek), 17 (piątek) maja, godz. 16.00 – katedra – próba dla dzieci.

  • 18 maja (sobota), godz. 16.00-17.30 spowiedź święta dla dzieci, rodziców, najbliższych.

  • 19 maja, godz. 11.30 Msza Święta rocznicowa w Katedrze.

zobacz pełną treść ►
godz. 6:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
O godz. 6:00 z Archikatedry wyruszyła procesja rezurekcyjna, która rozpoczęła Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, koncelebrowali Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek oraz kapłani związani z Kurią Metropolitalną i Kapitułą. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał owoce Zmartwychwstania Jezusa, z których może czerpać współczesny, wierzący człowiek. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja
zobacz pełną treść ►
godz. 19:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Liturgia światła przed głównym wejściem do Archikatedry inaugurowała pierwszą Mszę Święta Wielkiej Nocy - Wigilię Paschalną. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. Po procesji światła usłyszeliśmy radosne: Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie… - Exsultet - uroczysty hymn na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek nakreślając historię zbawienia prowadzącą do punktu kulminacyjnego - Nocy Paschalnej – zwycięstwa Chrystusa nad grzechem. Oprawę muzyczną celebracji zapewnił Archidiecezjalny Chór Magnificat.
Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna
zobacz pełną treść ►
kwietnia
Spotkanie dzieci rocznicowych 27 kwietnia (sobota) o godz. 11.00 w salce na plebanii. Podczas spotkania, odbędzie się próba pieśni, które dzieci będą śpiewać podczas Mszy Świętej rocznicowej. 

zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 110 164