Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

marca
Spotkanie formacyjne przed bierzmowaniem dla klas VIII: w poniedziałek 4 marca o 17.00 w salce i 18.00 Msza.

REKOLEKCJE PRZED BIERZMOWANIEM: 22-24 MARCA 2019 /początek o 18.00 w piątek, zakończenie i wyjazd w Niedzielę o 14.00/. Zabieramy ze sobą śpiwór, transport do i z ośrodka we własnym zakresie. Rekolekcje odbędą się w COLLEGIUM MARIANUM - OŚRODKU RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W PRZEMYŚLU, UL. BPA PELCZARA /budynek z czerwonej cegły, obok budynek Sióstr Sercanek/. Rodzice kandydatów z klas VIII są proszeni o podpisanie dokumentów dot. RODO oraz zgody na udział w rekolekcjach na spotkaniu 4 marca w poniedziałek w salce o 17.00 /Ci, którzy jeszcze jej nie podpisali/.

Spotkanie formacyjne przed bierzmowaniem dla klas VII: w poniedziałek 18 marca o 17.00 w salce i 18.00 Msza.

Spotkanie formacyjne przed bierzmowaniem dla klas VI: we wtorek 26 marca o 17.00 w salce i 18.00 Msza.
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
W dniu dzisiejszym w Archikatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył Abp Adam Szal, a homilię wygłosił ks. prał. Emil Midura, proboszcz z Gogołowa w diecezji rzeszowskiej, rodzinnej parafii Zmarłego. Koncelebrowali Abp Józef Michalik, który także przewodniczył obrzędom przy trumnie i pochówku na Cmentarzu, a także kapłani z Przemyskiej Kapituły, Kurii, Seminarium Duchownego i inni.
Dzień wcześniej w katedrze modliliśmy się za Zmarłego Koronką do Bożego Miłosierdzia i na Mszy świętej wieczornej, koncelebrowanej pod przewodnictwem Abpa Adama Szala, podczas której homilię wygłosił Proboszcz katedry, ks. prał. Mieczysław Rusin.
Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego
zobacz pełną treść ►
lutego

Rocznica odbędzie się 19 maja 2019 r. w Archikatedrze o godz. 11.30.

Dzieci uczestniczą w rocznicy w strojach z I Komunii Świętej. 

Uroczystość będą poprzedzać spotkania formacyjne. Daty spotkań będą podawane w niniejszej zakładce (link) i wysyłane na adres email Rodziców. 

Data najbliższego spotkania: sobota, 9 marca 2019 r. o godz. 10.00 w salce na plebanii. 


zobacz pełną treść ►
godz. 13:17 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
W  Bazylice Archikatedralnej dobiegł do końca realizacji projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Głównym celem projektu była poprawa stanu technicznego i zabezpieczenie zabytkowej Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu oraz odtworzenie i udostępnienie zabytkowej rotundy romańskiej, znajdującej się w podziemiach bazyliki, na cele turystyczne i ekspozycyjne.

Cel ten został zrealizowany m.in. poprzez:
  • remont elewacji zewnętrznej Bazyliki Archikatedralnej,

  • odtworzenie, zabezpieczenie oraz udostępnienie zabytkowej rotundy,

  • konserwację zabytków ruchomych,

  • przygotowanie ekspozycji historycznej.

Rezultatem projektu jest udostępnienie nowego obiektu – Rotundy św. Mikołaja, jako nowej atrakcji turystycznej regionu. Jest to pierwszy taki obiekt z epoki wczesno romańskiej, udostępniony dla turystów w województwie podkarpackim. 

Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 12 lutego 2019, godz. 9:35 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 27. obchodzony był Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).

W tym dniu tradycyjnie w naszej Archikatedrze odbyła się Msza Święta w intencji chorych, której przewodniczył proboszcz, ks. prałat Mieczysław Rusin. Osoby chore i starsze, które zgromadziły się na Eucharystii przyjęły sakrament namaszczenia chorych, a także uczestniczyły w adoracji Najświętszego Sakramentu i przyjęli indywidualne błogosławieństwo.

XXVII Światowy Dzień Chorego XXVII Światowy Dzień Chorego XXVII Światowy Dzień Chorego
zobacz pełną treść ►
godz. 16:34 Ostatnia modyfikacja: 29 stycznia 2019, godz. 16:35 | tagi: ogłoszenie, parafialne, grupy parafialne
stycznia

W dniu 02 lutego (sobota) o godz. 10.00 w salce na plebani, odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do rocznicy I Komunii Świętej. 

Rocznica I Komunii Świętej odbędzie się 19 maja w Archikatedrze o godz. 11.30.

zobacz pełną treść ►
godz. 12:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
Licznie zgromadzeni w naszej Archikatedrze wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej o godz. 12.00, której przewodniczył Metropolita przemyski Ks. Abp Adam Szal. Eucharystię poprzedziło poświecenie przez Metropolitę figury Anioła Stróża Polski usytułowanej przy Bazylice Archikatedralnej oraz odsłonięcie tablicy w 100. lecie Straży Ochrony Kolei. Uroczystość ubogacił koncert kapeli góralskiej z Raby Wyżnej Mała Armia Janosika.
Poświecenie figury Anioła Stróża Polski Poświecenie figury Anioła Stróża Polski Poświecenie figury Anioła Stróża Polski
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
W liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek przewodniczył uroczystej Mszy świętej, którą koncelebrowali Kapłani związani z Kurią Metropolitalną, Kapitułą, Seminarium Duchownym i proboszczowie przemyskich parafii. Swojego Założyciela uczciły także Siostry Sercanki. Po Mszy świętej wszyscy wierni uczcili relikwie Świętego Patrona.
Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara
zobacz pełną treść ►
godz. 8:27 | tagi: ogłoszenie, parafialne
stycznia

Katechezy przedmałżeńskie dla narzeczonych tzw. kurs przedmałżeński w katedrze od 4 lutego. Spotkania w poniedziałki, środy i piątki o godz. 19.00 przez okres trzech tygodni. 

zobacz pełną treść ►
godz. 21:08 | tagi: ogłoszenie, parafialne
stycznia

We wtorek adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00 do 18.00. 

Od dwóch lat w poszczególnych parafiach archidiecezji trwa modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. 

Zapraszamy wszystkich do modlitwy za powołanych do kapłaństwa i zakonu oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. 
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
1 992 685