Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

godz. 16:30 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
W naszej Archikatedrze zgromadzili się licznie wierni, dla których kwestia ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci jest bardzo ważna. Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Marka Machały – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Przemyślu - inaugurowano Marsz Świętości Życia. Homilię okolicznościową wygłosił Ks. Jacek Wilkos – wikariusz parafii katedralnej. 
Marsz Świętości Życia Marsz Świętości Życia Marsz Świętości Życia
zobacz pełną treść ►
godz. 20:10 | tagi: ogłoszenie, parafialne, ogólne
kwietnia
Już od 25 lat tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja na Kalwarii Pacławskiej gromadzą się strażacy z Podkarpacia, aby dziękować Bożej Opatrzności za błogosławieństwo w służbie i prosić o opiekę Matkę Najświętszą i św. Floriana, którego relikwie czczone są w sanktuarium.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Adama Szala, metropolity przemyskiego zostanie odprawiona 5 maja o godz. 11.30.
Zapraszamy Strażaków i Współpracowników, którzy służą „ Bogu na chwałę i ludziom na pożytek.” 
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik w piątkowy wieczór udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej -bierzmowania - uczniom klas VIII szkół podstawowych z parafii Archikatedralnej i Pikulic. W homilii okolicznościowej Ksiądz Arcybiskup ukazał słuszność wytwarzania więzi między człowiekiem a Panem Bogiem na wzór relacji przyjacielskiej. Zachęcił kandydatów do bierzmowania jak i pozostałych wiernych do inwestowanie w tą relację. 
Sakrament bierzmowania Sakrament bierzmowania Sakrament bierzmowania
zobacz pełną treść ►
kwietnia
  • 06 maja (poniedziałek), godz. 18.30 (po Mszy Św. wieczornej) – spotkanie w salce na plebanii tylko z rodzicami dzieci.

  • 11 maja (sobota), godz. 10.00 – salka na plebanii – próba dla dzieci.

  • 13 (poniedziałek),15 (środa),16 (czwartek), 17 (piątek) maja, godz. 16.00 – katedra – próba dla dzieci.

  • 18 maja (sobota), godz. 16.00-17.30 spowiedź święta dla dzieci, rodziców, najbliższych.

  • 19 maja, godz. 11.30 Msza Święta rocznicowa w Katedrze.

zobacz pełną treść ►
godz. 6:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
O godz. 6:00 z Archikatedry wyruszyła procesja rezurekcyjna, która rozpoczęła Mszę Świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, koncelebrowali Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek oraz kapłani związani z Kurią Metropolitalną i Kapitułą. W homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał owoce Zmartwychwstania Jezusa, z których może czerpać współczesny, wierzący człowiek. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja Chrystus Zmartwychwstał – rezurekcja
zobacz pełną treść ►
godz. 19:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Liturgia światła przed głównym wejściem do Archikatedry inaugurowała pierwszą Mszę Święta Wielkiej Nocy - Wigilię Paschalną. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. Po procesji światła usłyszeliśmy radosne: Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie… - Exsultet - uroczysty hymn na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek nakreślając historię zbawienia prowadzącą do punktu kulminacyjnego - Nocy Paschalnej – zwycięstwa Chrystusa nad grzechem. Oprawę muzyczną celebracji zapewnił Archidiecezjalny Chór Magnificat.
Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna
zobacz pełną treść ►
kwietnia
Spotkanie dzieci rocznicowych 27 kwietnia (sobota) o godz. 11.00 w salce na plebanii. Podczas spotkania, odbędzie się próba pieśni, które dzieci będą śpiewać podczas Mszy Świętej rocznicowej. 

zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Rano o godz. 9.00 w Archikatedrze odbyła się Ciemna Jutrznia – modlitwa brewiarzowa z udziałem Księży Biskupów, Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej, oraz wspólnota naszego Wyższego Seminarium Duchownego. 
W Wielki Piątek Kościół nie celebruje Mszy Świętej. O godz. 17:15 odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, której przewodniczył Ksiądz Prałat Mieczysław Rusin.
Po nabożeństwie rozpoczęła się Liturgia ku czci Męki Pańskiej. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Szczególnie wzniosłym momentem liturgii była adoracja krzyża. Ostatnim elementem obrzędów tego dnia było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej Liturgia na cześć Męki Pańskiej Liturgia na cześć Męki Pańskiej
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, foto
kwietnia
O godz. 18:00 inaugurowaliśmy czas Triduum Paschalnego. Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, który też wygłosił homilię. Nawiązał w niej do tajemnicy dnia dzisiejszego: ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Po homilii Ksiądz Arcybiskup obmył nogi dwunastu mężczyznom, na pamiątkę tego niezwykle przejmującego gestu Jezusa z wieczernika. Po Mszy świętej Najświętszy Sakrament przeniesiono do bocznego ołtarza, gdzie przygotowano kaplicę zwaną ciemnicą. Adoracja Jezusa Eucharystycznego w ciemnicy potrwa aż do Liturgii ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek.
Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, foto
kwietnia
W Wielki Czwartek przed południem Ksiądz Arcybiskup Adam Szal przewodniczył uroczystej Mszy krzyżma, w czasie której zostały poświęcone oleje używane przy sprawowaniu liturgii sakramentów. W koncelebrze uczestniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek oraz licznie zgromadzeni kapłani z całej Archidiecezji. Ważnym momentem liturgii było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które każdy prezbiter składa w dniu swoich święceń. Mszę świętą poprzedziła wspólna celebracja Liturgii Godzin, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W rozważaniu tekstów godziny czytań i jutrzni Wielkiego Czwartku uczestniczyli kanonicy Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego.
Msza Krzyżma Msza Krzyżma Msza Krzyżma
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 193 008