Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

2010, godz. 15:54 | tagi: parafialne, ogólne
paźdz.
W sobotę 23 października do relikwii bł. ks. Jana Balickiego w Bazylice Archikatedralnej pielgrzymowali wierni uczestniczący w Dziele Pomocy Powołaniom. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski. Współkoncelebrowali księża wychowawcy i profesorowie Seminarium Duchowego. Po błogosławieństwie uczczono relikwie błogosławionego przez ucałowanie. Dalsza część pielgrzymki odbyła się w Seminarium Duchownym.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 15:52 | tagi: parafialne
paźdz.
W piątek rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne, które prowadzi ks. prałat Zbigniew Suchy. Współorganizatorami rekolekcji są rodziny zaangażowane w kręgach Domowego Kościoła, którymi opiekuje się ks. Stanisław Piegdoń.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 21:32 | tagi: parafialne, ogólne
paźdz.
W rocznicę śmierci ks. bpa Stefana Moskwy w przemyskiej archikatedrze zgromadziła się wspólnota Seminarium Duchownego, siostry zakonne i wierni. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal. Koncelebrowali księża profesorowie i duszpasterze miasta. Okolicznościową homilie wygłosił ks. bp Adam Szal.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 21:31 | tagi: parafialne, ogólne
paźdz.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej o rychłą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Marian Rojek. W koncelebrze uczestniczyli duszpasterze zaangażowani w duszpasterstwie młodzieży. W Dzień Papieski młodzież uczestnicząca w grupach i stowarzyszeniach apostolskich pielgrzymuje do archikatedry, oraz przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 17:08 | tagi: parafialne, ogólne
paźdz.
W piątek 8 października ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w 10 rocznicę powołania Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.Metropolita Przemyski wygłosił okolicznościową homilię. Po Mszy św. odbyła się dalsza część uroczystości na terenie uczelni.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 17:07 | tagi: parafialne, ogólne
paźdz.
W środę 6 października po Mszy św. porannej ks. Arcybiskup Metropolita Przemyski Józef Michalik poświęcił nowy krzyż, który został ustawiony na hełmie wieży archikatedralnej. W poświęceniu uczestniczyli kapłani i pracownicy. W tubie został umieszczony pamiątkowy dokument podpisany przez księdza Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolitę Przemyskiego i obecnych kapłanów.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 18:06 Ostatnia modyfikacja: 5 paźdz. 2011, godz. 15:29 | tagi: parafialne
września

Od kwietnia br. roku trwa remont wieży archikatedralnej w Przemyślu. Dzięki staraniom Ks. Prałata Mieczysław Rusina Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu otrzymała wsparcie ze środków unijnych na realizację tej potrzebnej ze względów społecznych inwestycji. Projekt pn. „Remont hełmu - wymiana więźby dachowej oraz remont i konserwacja wieży archikatedralnej w Przemyślu celem udostępnienia turystom” kosztował będzie łącznie ponad 3 088 tys. zł, w tym 85% tj. ponad 2 625 tys. zł wyniesie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego uzyskane w ramach Priorytetu VI Turystyka i kultura - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Zakres prac przewidzianych do realizacji w ramach Projektu, obejmuje  remont i konserwację elementów zewnętrznych i wewnętrznych wieży archikatedralnej.

W ramach remontu i konserwacji elementów zewnętrznych przewiduje się do wykonania następujący zakres prac:
 • konserwacja cokołu kamiennego,
 • renowacja trzech ścian wieży: tynku cementowego, tynków barwnych, gzymsów i elementów ciągnionych, głowic pilastrowych i kartuszy, figur – 3 szt., okuć gzymsów z blachy,
 • wymiana: części konstrukcji drewnianej hełmu, deskowania hełmu, pokrycia hełmu wieży, stalowego krzyża,
 • renowacja: żaluzji stalowych okien wraz z siatkami zabezpieczającymi, tarcz zegara, drzwi, okien stalowych i drewnianych w hełmie wieży,
 • montaż i demontaż rusztowań,
 • dostosowanie istniejących instalacji elektrycznych do pełnej sprawności i zgodności z wymaganiami stosownych norm.

Z kolei ze względu na stan elementów wnętrza, jak i planowane jego udostępnienie turystom, zaprojektowano:
 • oczyszczenie i impregnację konstrukcji drewnianej dzwonów, części drewnianej hełmu na poziomie tarcz zegara,
 • oczyszczenie, uzupełnienie ubytków tynków wewnętrznych ścian i stropów wraz z malowaniem,
 • renowację ściany ceglanej,
 • malowanie balustrad z miniowaniem i pochwytu,
 • uzupełnienie pochwytów wzdłuż schodów, balustrad,
 • oczyszczenie betonowych schodów z uzupełnieniem wyłamanych stopni,
 • zamontowanie mechanizmów elektrycznych do sterowania zamykania żaluzji stalowych okien,
 • wykonanie i montaż szklanych tarcz zegarów wraz z mechanizmem zasłon,
 • oczyszczenie i pomalowanie posadzki.

Ponadto realizacja projektu przewiduje również wykonanie iluminacji wieży, zakup i montaż windy – platformy dla osób niepełnosprawnych, która umożliwi wjazd wózkiem na I piętro wieży oraz zakup i instalację wyposażenia umożliwiające podziwianie widoku z wieży zarówno dla tych którzy wejdą na punkt widokowy oraz dla tych, którzy znajdą się na I piętrze wieży (teleskopy, kamery szybkoobrotowe z monitorami i klawiaturami).

Wieża pełni obecnie funkcję dzwonnicy, wieży zegarowej, a na poziomie parteru zlokalizowane są toalety dla wiernych. Funkcje te zostaną zachowane. Projektowane są dodatkowe funkcje wieży dla ogólnej użyteczności publicznej poprzez udostępnienie jej dla turystów, w tym dla osób niepełnosprawnych. Funkcje te projektowane są na wydzielonych kondygnacjach parteru i 1 piętra. Powyżej projektowana jest funkcja rekreacyjna polegająca na umożliwieniu bezpiecznego wejścia na poziom punktów widokowych na kolejnych spocznikach żelbetowej klatki wewnątrz wieży, do poziomu +42,26m. Drewniane schody wewnątrz hełmu pozostaną zamknięte i niedostępne dla zwiedzających.

Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na kwiecień 2011 roku, od tego momentu wieża będzie dostępna do zwiedzania dla turystów i mieszkańców Przemyśla i okolic.

Adresy stron internetowych:
Beneficjent - www.katedra-przemysl.pl
RPO - www.rpo.podkarpackie.pl


zobacz pełną treść ►
2010, godz. 12:59 | tagi: parafialne
sierpnia
W dniach od 11 do 15 sierpnia br. na Kalwarii Pacławskiej trwał Wielki Odpust Kalwaryjski, w którym między innymi uczestniczyła grupa pielgrzymów z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Wiesława Szyczygła.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 19:55 | tagi: parafialne, ogólne
lipca
W niedzielę 4 lipca uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Michalika rozpoczęła się jubileuszowa XXX piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W koncelebrze uczestniczyli ks. biskup Adam Szal, dyrektor pielgrzymki ks. prałat Zbigniew Suchy i kapłani pątnicy. W czasie Mszy św. ks arcybiskup pobłogosławił nowożeńców Kamilę i Grzegorza. W grupach przemyskich św. Jacka, św. Józefa i św. Kazimierza uczestniczy dużo pielgrzymów.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 12:33 | tagi: parafialne
maja
Niezapomnianym spotkaniem z Panem Jezusem jest Pierwsza Komunia Święta. Dzień, który wspomina się jako jeden z najpiękniejszych w życiu. Eucharystia ustanowiona przez Chrystusa w przeddzień Jego Męki, podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym Sakramencie Pan Jezus pod postaciami chleba i wina staje się pokarmem naszych dusz.
Ks. Wiesław Szczygieł i ks. Łukasz Rygiel przygotowywali dzieci do tego radosnego wydarzenia.
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 110 154