Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

2010, godz. 22:12 | tagi: parafialne, ogólne
kwietnia
Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Michalika za Parę Prezydencką i wszystkie Ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu zgromadziła wielką liczbę wiernych w przemyskiej archikatedrze. Homilię wygłosił ks. prałat Zbigniew Suchy. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe, duchowieństwo i tłumy wiernych.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 7:38 | tagi: parafialne
kwietnia
Chrystus prawdziwie zmartwychwstał i żyje. Jest świadkiem Bożej Miłości. Tej prawdy i tej radości nie da się zatrzymać tylko dla siebie. Trzeba ja głosić jak apostołowie, jak niewiasty. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. arcybiskup Józef Michalik, współkoncelebrowali ks. biskup Adam Szal, ks. biskup Marian Rojek i przedstawiciele Kapituły Metropolitalnej. Ks. arcybiskup wygłosił homilię. W Mszy św. uczestniczyła wielka liczba wiernych.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 7:35 | tagi: parafialne
kwietnia
Po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się celebracja z bogactwem symboli i znaków. Odbieramy je jako nowe, bo po roku nowa jest sytuacja naszej wiary i naszego życia. Pacha Pana to przejście od uniżenia do wywyższenia, od śmierci do życia. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. biskup Adam Szal, homilię wygłosił ks. biskup Marian Rojek.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 22:11 | tagi: parafialne
kwietnia
Kościół trwa w głębokiej ciszy, na modlitwie i medytacji. Jest w tej ciszy wyczekiwanie na Zmartwychwstanie Pana, jest też rozważanie misterium Jego męki i śmierci, oraz zstąpienia do otchłani. Mamy mocną nadzieję, że spełni się wszystko to, co Jezus zapowiedział. W kościołach błogosławi się pokarmy na stół świąteczny.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 23:02 | tagi: parafialne
kwietnia
Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa. Nabożeństwo rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej wg św. Jana. Punktem szczytowym całej liturgii jest adoracja Krzyża i wspólna Komunia św. Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie w procesji bardzo uroczyście jest przeniesiony Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, do adoracji. Liturgii Wielkiego Piątku przewodniczył ks. biskup Marian Rojek.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 23:03 | tagi: parafialne
kwietnia
Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia Kościół składa Bogu dziękczynienie za sakrament Eucharystii i Kapłaństwa.

W Bazylice Archikatedralnej zgromadzili się bardzo licznie kapłani oraz służba liturgiczna. Mszy Krzyżma przewodniczył i homilię wygłosił ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski. Po Mszy św. ks. arcybiskup spotkał się ze służbą liturgiczną.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Wracamy pamięcią do Wieczernika – do spotkanie Jezusa z Apostołami tuż przed Jego męką i śmiercią, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Adam Szal, dokonał też obmycia nóg 12 mężczyzn.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament w procesji został przeniesiony do kaplicy Ciemnicy. Na adoracji trwali wierni do późnych godzin nocnych.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 20:13 | tagi: parafialne
marca
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. biskup Adam Szal. W koncelebrze uczestniczyli ks. infułat Stanisław Zygarowicz i księża profesorzy i wychowawcy seminarium.

Po kilkunastu latach wróciła tradycja uczestniczenia w liturgii kleryków Seminarium Duchownego, którzy przygotowali całą liturgię.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 20:11 | tagi: parafialne
marca
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski. Słowo Boże wygłosił Duszpasterz Rodzin ks. prałat Roman Wawro, który również przeprowadził obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Po Mszy rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończone przy pomniku Jana Pawła II.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 20:09 | tagi: parafialne
marca
W tym roku duszpasterskim rekolekcje wielkopostne przeprowadził ks. prałat Waldemar Janiga dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Podsumowaniem przeżytych rekolekcji były słowa wdzięczności skierowane do ks. prałata przez parafian.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 22:01 | tagi: parafialne
lutego
W niedzielę 28 lutego w Bazylice Archikatedralnej z okazji 70 rocznicy deportacji na Sybir Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski, koncelebrował ks. arcybiskup Jan Martyniak Metropolita Przemysko- Warszawski obrządku Greckokatolickiego, biskup polowy Tadeusz Płoski, proboszczowie i profesorzy Seminarium Duchownego. Homilię wygłosił biskup polowy Tadeusz Płoski. W Mszy św. uczestniczyła Rodzina Sybiracka z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i bardzo wielu wiernych. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Legionów, gdzie nastąpiło poświęcenie i przekazanie Dzwonu Sybiraka,a w kolejnej części odbyła się rekonstrukcja teatralno-historyczna Wywózki na Sybir.
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 068 087