Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

2010, godz. 22:01 | tagi: parafialne
lutego
W niedzielę 28 lutego w Bazylice Archikatedralnej z okazji 70 rocznicy deportacji na Sybir Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski, koncelebrował ks. arcybiskup Jan Martyniak Metropolita Przemysko- Warszawski obrządku Greckokatolickiego, biskup polowy Tadeusz Płoski, proboszczowie i profesorzy Seminarium Duchownego. Homilię wygłosił biskup polowy Tadeusz Płoski. W Mszy św. uczestniczyła Rodzina Sybiracka z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i bardzo wielu wiernych. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Legionów, gdzie nastąpiło poświęcenie i przekazanie Dzwonu Sybiraka,a w kolejnej części odbyła się rekonstrukcja teatralno-historyczna Wywózki na Sybir.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 20:25 | tagi: parafialne, ogólne
lutego
W sobotę 13.02.2010r. odbył się Turniej Ministrantów w Piłce Halowej Dekanatu Przemyśl I zorganizowany na obiekcie sportowym przy Domu Dziecka w Prałkowcach, przygotowany przez ks. Stanisława Piegdonia duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza w dekanacie Przemyśl I.

W turnieju rozgrywanym w dwóch grupach wiekowych – metodą „każdy z każdym”, wzięły udział parafie z Pikulic, Krasiczyna, Prałkowiec i dwie drużyny z parafii Archikatedralnej. Okazało się, że ministranci, którzy mają wielkie serce dla Pana Boga w służbie liturgicznej ołtarza, mają też wielkie serce do piłki nożnej. Mecze były rozgrywane na wysokim poziomie sportowym, ale trzeba też zaznaczyć, że i kulturalnym, czego można życzyć klubowym drużynom piłkarskim.

Rozgrywki w starszej grupie rozgrywkowej wygrali ministranci z Krasiczyna, a w młodszej z Archikatedry. Serdecznie gratulujemy wszystkim drużynom, które w te zmagania się włączyły.

W imieniu organizatorów dziękujemy Księżom Michalitom za udostępnienie obiektu sportowego, a Ekonomowi Archidiecezjalnemu Ks. Edwardowi Sobolakowi za wsparcie finansowe.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 10:59 | tagi: parafialne
lutego
Od 18 lat w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes przeżywany jest w Kościele Światowy Dzień Chorego. W bazylice archikatedralnej uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. arcybiskup Józef Michalik, który wygłosił homilię i udzielił sakramentu namaszczenia chorych, współkoncelebrowali ks. dyr. Caritas Archidiecezji Przemyskiej Artur Janiec, kapelani szpitala i duszpasterza miasta. Po Mszy św. w adoracji przed Najświętszym Sakramentem ks. arcybiskup polecał wszystkich, którzy doświadczają tajemnicy cierpienia.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 19:23 | tagi: parafialne
lutego
W Święto Ofiarowania Pańskiego uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. biskup Marian Rojek. Współkoncelebrowali księża wychowawcy i profesorowie seminarium duchownego. W Mszy św. uczestniczyła wspólnota seminaryjna, siostry zakonne i wierni, którzy w modlitwie polecali Bożej Opatrzności księdza biskupa Mariana w rocznicę konsekracji.  
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 12:35 | tagi: parafialne, ogólne
stycznia
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski współkoncelebrowali księża biskupi Adam i Marian, kapituła Metropolitalna, przełożeni Seminarium Duchownego i proboszczowie miasta.

Homilie wygłosił ks. prałat Zbigniew Suchy. W Mszy św. uczestniczyło licznie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, którego patronem jest św. Józef Sebastian.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 17:21 | tagi: parafialne
stycznia
Jubileusz 50. lecia nadania tytułu Bazyliki Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia NMP był okazją do dziękczynienia Bożej Opatrzności za piękną i bogatą historię tej świątyni. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię ks. biskup Marian Rojek . Współkoncelebrowali księża prałaci Kapituły Metropolitalnej.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 11:11 | tagi: parafialne
stycznia
Uroczystość Objawienia Pańskiego zwana w naszej Ojczyźnie Świętem Trzech Króli ukazuje Boga, którego objawienie sięga krańców ziemi., Boga który pozwala przyjść do siebie każdemu człowiekowi, bez wyjątku.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup Adam Szal. Przed błogosławieństwem ks. biskup pobłogosławił kadzidło i kredę, którą na drzwiach domów piszemy inicjały imion Trzech Króli K+M+B 2010.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 16:52 | tagi: parafialne, ogólne
stycznia
Piękny świąteczny koncert kolęd w niedzielę 3 stycznia wykonaniu Chórów Magnificat z Przemyśla i Jubileum z Lublina dał wspaniałą okazję do głębokich i artystycznych przeżyć. Koncert zgromadził wielką rzeszę słuchaczy.
zobacz pełną treść ►
2010, godz. 16:51 | tagi: parafialne
stycznia
Ostatni dzień kalendarzowego roku jest szczególna okazją do dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski i przeproszenia za zaniedbania. Uroczystej Mszy św. połączonej z nieszporami przewodniczył ks. Arcybiskup Metropolita Józef Michalik. Słowo Boże wygłosił scholastyk Kapituły Metropolitalnej ks. prałat Zbigniew Suchy. Modlitwy przebłagalne za grzechy, dziękczynienie za otrzymane łaski i Ciebie Boga wysławiamy oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło nabożeństwo w ostatnim dniu 2009 roku.
zobacz pełną treść ►
2009, godz. 12:09 | tagi: parafialne
grudnia
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w Boże Narodzenie przewodniczył i wygłosił homilię ks. abp Józef Michalik Metropolita przemyski. Współkoncelebrowali księża bpi Adam i Marian oraz księża prałaci. Jako przygotowanie do Pasterki Chór Magnificat śpiewał kolędy.
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 192 995