Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

Filtr aktywny: foto
Przy parafii Świętej Trójcy w Przemyślu zorganizowany został dzień skupienia dla członków HSNSPJ archiprezbiteratu przemyskiego. Wśród wielu parafii znaleźli się parafianie z Katedry w liczbie 12 uczestników. Dzień Skupienia prowadził ks. Wiesław Szczygieł moderator diecezjalny HSNSPJ. Dziękujemy za udział i życzymy wielu duchowych owoców dnia skupienia.
Dzień skupienia Honorowej Straży NSPJ Dzień skupienia Honorowej Straży NSPJ Dzień skupienia Honorowej Straży NSPJ
zobacz pełną treść ►
marca
W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się  Ogólnopolski Konkurs Biblijny lektorów i ministrantów na szczeblu archiprezbiteratu. Wśród wielu uczestników wzięli udział również ministranci i lektorzy z naszej parafii. W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych II miejsce zajął Michał Jarosz. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu. 
Ogólnopolski Konkurs Biblijny lektorów i ministrantów
zobacz pełną treść ►
godz. 19:00 Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2019, godz. 23:20 | tagi: parafialne, ogólne, foto
marca
Tradycyjnie w drugi czwartek Wielkiego Postu spod naszej Archikatedry wyruszyli wierni uczestnicząc w nabożeństwie drogi krzyżowej ulicami miasta, pod Krzyż Zawierzenia. Nabożeństwu przewodniczył o. Tadeusz Pawłowicz - proboszcz oo. Reformatów. W nabożeństwie uczestniczyli kapłani związani z Przemyślem, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne i wielu wiernych świeckich. Na zakończenie modlitwy Ksiądz Arcybiskup Adam oraz Ksiądz Biskup Stanisław udzielili pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom nabożeństwa. 
Droga Krzyżowa ulicami Przemyśla Droga Krzyżowa ulicami Przemyśla Droga Krzyżowa ulicami Przemyśla
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, foto
marca
Środa Popielcowa inaugurowała 40 dniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę i pokutę przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył Ks. Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski. Koncelebrowali: Ksiądz biskup Stanisław Jamrozek, księża z kapituły Metropolitalnej, wychowawcy Seminarium Duchownego. 
Dla naszej parafii archikatedralnej jest to również dzień rozpoczynający rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczy ks. Tadeusz Musz CSMA - proboszcz z Prałkowiec. Ojciec rekolekcjonista wygłosił homilię, w której ukazał potrzebę przeżywania przez każdego wierzącego Wielkiego Postu oraz wpisujących się w ten święty czas rekolekcji.

Środa Popielcowa Środa Popielcowa Środa Popielcowa
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
W dniu dzisiejszym w Archikatedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył Abp Adam Szal, a homilię wygłosił ks. prał. Emil Midura, proboszcz z Gogołowa w diecezji rzeszowskiej, rodzinnej parafii Zmarłego. Koncelebrowali Abp Józef Michalik, który także przewodniczył obrzędom przy trumnie i pochówku na Cmentarzu, a także kapłani z Przemyskiej Kapituły, Kurii, Seminarium Duchownego i inni.
Dzień wcześniej w katedrze modliliśmy się za Zmarłego Koronką do Bożego Miłosierdzia i na Mszy świętej wieczornej, koncelebrowanej pod przewodnictwem Abpa Adama Szala, podczas której homilię wygłosił Proboszcz katedry, ks. prał. Mieczysław Rusin.
Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Krzywińskiego
zobacz pełną treść ►
godz. 13:17 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
W  Bazylice Archikatedralnej dobiegł do końca realizacji projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Głównym celem projektu była poprawa stanu technicznego i zabezpieczenie zabytkowej Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu oraz odtworzenie i udostępnienie zabytkowej rotundy romańskiej, znajdującej się w podziemiach bazyliki, na cele turystyczne i ekspozycyjne.

Cel ten został zrealizowany m.in. poprzez:
  • remont elewacji zewnętrznej Bazyliki Archikatedralnej,

  • odtworzenie, zabezpieczenie oraz udostępnienie zabytkowej rotundy,

  • konserwację zabytków ruchomych,

  • przygotowanie ekspozycji historycznej.

Rezultatem projektu jest udostępnienie nowego obiektu – Rotundy św. Mikołaja, jako nowej atrakcji turystycznej regionu. Jest to pierwszy taki obiekt z epoki wczesno romańskiej, udostępniony dla turystów w województwie podkarpackim. 

Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy Finalizacja projektu odtworzenia zabytkowej Rotundy
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 12 lutego 2019, godz. 9:35 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 27. obchodzony był Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10, 8).

W tym dniu tradycyjnie w naszej Archikatedrze odbyła się Msza Święta w intencji chorych, której przewodniczył proboszcz, ks. prałat Mieczysław Rusin. Osoby chore i starsze, które zgromadziły się na Eucharystii przyjęły sakrament namaszczenia chorych, a także uczestniczyły w adoracji Najświętszego Sakramentu i przyjęli indywidualne błogosławieństwo.

XXVII Światowy Dzień Chorego XXVII Światowy Dzień Chorego XXVII Światowy Dzień Chorego
zobacz pełną treść ►
godz. 12:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
Licznie zgromadzeni w naszej Archikatedrze wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej o godz. 12.00, której przewodniczył Metropolita przemyski Ks. Abp Adam Szal. Eucharystię poprzedziło poświecenie przez Metropolitę figury Anioła Stróża Polski usytułowanej przy Bazylice Archikatedralnej oraz odsłonięcie tablicy w 100. lecie Straży Ochrony Kolei. Uroczystość ubogacił koncert kapeli góralskiej z Raby Wyżnej Mała Armia Janosika.
Poświecenie figury Anioła Stróża Polski Poświecenie figury Anioła Stróża Polski Poświecenie figury Anioła Stróża Polski
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
W liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek przewodniczył uroczystej Mszy świętej, którą koncelebrowali Kapłani związani z Kurią Metropolitalną, Kapitułą, Seminarium Duchownym i proboszczowie przemyskich parafii. Swojego Założyciela uczciły także Siostry Sercanki. Po Mszy świętej wszyscy wierni uczcili relikwie Świętego Patrona.
Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara
zobacz pełną treść ►
2018, godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
grudnia
Nieszpory z Mszą św. na zakończenie roku 2018 zgromadziły wiernych w naszej Archikatedrze. Eucharystii przewodniczył nasz metropolita Ks. Abp Adam Szal, koncelebrowali również Ks. Abp Józef Michalik i Ks. Bp Stanisław Jamrozek. Homilię, w której zostały przywołane najważniejsze wydarzenia z życia naszej diecezji wygłosił J.E. Ks. Abp Adam Szal. Bezpośrednio po Mszy św. odbyło się nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne.
Zakończenie roku 2018 Zakończenie roku 2018 Zakończenie roku 2018
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
1 969 033