Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

Filtr aktywny: foto
godz. 6:00 Ostatnia modyfikacja: 6 kwietnia 2021, godz. 12:24 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
O godz. 6:00 z Archikatedry wyruszyła procesja rezurekcyjna, która rozpoczęła Mszę świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, koncelebrowali Księża Biskupi Stanisław Jamrozek, Krzysztof Chudzio. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
REZUREKCJA REZUREKCJA REZUREKCJA
zobacz pełną treść ►
godz. 19:00 Ostatnia modyfikacja: 6 kwietnia 2021, godz. 12:21 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
Liturgią światła przed głównym wejściem do Archikatedry rozpoczęła się pierwsza Msza święta Wielkiej Nocy - Wigilia Paschalna. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Po procesji światła diakon odśpiewał Exsultet - uroczysty hymn na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego. Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek Uczestnicy Liturgii odnowili przyrzeczenia chrzcielne i w Komunii Świętej przyjęli Ciało Zmartwychwstałego Jezusa.
Wigilia Paschalna w Wielką Noc Wigilia Paschalna w Wielką Noc Wigilia Paschalna w Wielką Noc
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia

Wraz z Mszą Wieczerzy Pańskiej, która w archikatedrze przemyskiej była celebrowana o godz. 18:00 pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Jamrozka, rozpoczął się okres Świętego Triduum Paschalnego. Na zakończenie Eucharystii Najświętszy Sakrament został umieszczony w ciemnicy.

Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej
zobacz pełną treść ►
godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 3 kwietnia 2021, godz. 14:57 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia

W Wielki Czwartek, w godzinach porannych biskup celebruje w swoim kościele katedralnym specjalną Mszę świętą przy asyście kapłanów z różnych okolic diecezji, podczas której konsekruje krzyżmo i błogosławi inne oleje. Świętym krzyżmem namaszcza się nowo ochrzczonych i naznacza bierzmowanych. Msza Krzyżma jest uważana za jeden z głównych przejawów pełni kapłaństwa biskupa i znak ścisłej łączności kapłanów z jego osobą. Ową łączność kapłani wyrażają i potwierdzają poprzez odnowienie przyrzeczeń złożonych podczas święceń.

W archikatedrze przemyskiej Msza Krzyżma została poprzedzona poranną Liturgią Godzin o godz. 9:00. Eucharystii o godz. 10:00 przewodniczył Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal. 

Msza Krzyżma Msza Krzyżma Msza Krzyżma
zobacz pełną treść ►
godz. 11:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
marca
W sobotę, w naszej archikatedrze odbyło się bierzmowanie. Do sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego przystąpiło 28 młodych parafian. Szafarzem sakramentu był ks. Biskup Stanisław Jamrozek.
Bierzmowanie Bierzmowanie Bierzmowanie
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 18 lutego 2021, godz. 15:48 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
W Środę Popielcową, 17 lutego, w Archikatedrze odprawiona została uroczysta Msza Święta na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Był to także pierwszy dzień wielkopostnych rekolekcji w naszej parafii. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal. Homilię wygłosił ks. Jacek Michno, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku, który w naszej Bazylice prowadzi tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Po zakończonej homilii miało miejsce poświęcenie popiołu oraz posypanie nim głów wiernych zgromadzonych na liturgii, na znak naszego nawrócenia i pokuty.
Środa Popielcowa Środa Popielcowa Środa Popielcowa
zobacz pełną treść ►
godz. 14:00 Ostatnia modyfikacja: 6 lutego 2021, godz. 17:37 | tagi: parafialne, ogólne, foto
lutego
2 lutego  obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Z powodu pandemii, do naszej Archikatedry przybyły tylko delegacje poszczególnych zgromadzeń. Przed Mszą świętą odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej  przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek.
Święto Ofiarowania Pańskiego - Dzień Życia Konsekrowanego. Święto Ofiarowania Pańskiego - Dzień Życia Konsekrowanego. Święto Ofiarowania Pańskiego - Dzień Życia Konsekrowanego.
zobacz pełną treść ►
godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 21 stycznia 2021, godz. 12:54 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
W liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek przewodniczył uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej oraz wygłosił homilię okolicznościową. Swojego Założyciela uczciły także Siostry Sercanki. Po Mszy świętej odbył się obrzęd błogosławieństwa rodzin, które w tym dniu przeżywały swoją tegoroczną kolędę. Następnie odbyły się modlitwy przy relikwiach Świętego Patrona.
Liturgiczne wspomnienie św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara Liturgiczne wspomnienie św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara
zobacz pełną treść ►
godz. 11:30 Ostatnia modyfikacja: 7 stycznia 2021, godz. 15:44 | tagi: parafialne, ogólne, foto
stycznia
W Objawienie Pańskie - tradycyjnie nazywane Trzech Króli - w naszej katedrze o godz. 11:15 odbyło się wspólne kolędowaniem, natomiast o godz. 11:30 została odprawiona uroczysta Eucharystia, pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala, który wygłosił homilię okolicznościową. Tradycyjnie po Mszy św. miał miejsce obrzęd błogosławieństwa kadzidła i kredy. Z powodu pandemii nie odbył się tradycyjny orszak, jednak Trzej Mędrcy w asyście dzieci przebranych za aniołki oddali pokłon Panu Jezusowi przy szopce w naszej bazylice.
Objawienie Pańskie Objawienie Pańskie Objawienie Pańskie
zobacz pełną treść ►
2020, godz. 15:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
grudnia
Nieszpory z Mszą św. na zakończenie roku 2020 zgromadziły wiernych w naszej Archikatedrze. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ks. Abp Adam Szal, koncelebrowali również Ks. Bp Stanisław Jamrozek i Ks. Bp Krzysztof Chudzio - który wygłosił homilię. Bezpośrednio po Mszy św. odbyło się nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne.
Zakończenie roku 2020. Zakończenie roku 2020. Zakończenie roku 2020.
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 882 806