Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

Filtr aktywny: foto
2015, godz. 16:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
W piątek, 15 maja odbyła się promocja książki prof. Anny Drążkowskiej pt. „Odzież i insygnia grobowe biskupów przemyskich obrządku łacińskiego”. Spotkanie prowadził ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezji Przemyskiej. Autorka w wykładzie z wykorzystaniem środków multimedialnych przedstawiła swoją publikację, która jest owocem prac archeologicznych i konserwatorskich prowadzonych w kryptach archikatedry. W spotkaniu uczestniczył ks. arcybiskup Józef Michalik i duża grupa zainteresowanych historią krypt grobowych archikatedry.  
Promocja książki prof. Anny Drążkowskiej Promocja książki prof. Anny Drążkowskiej Promocja książki prof. Anny Drążkowskiej
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
Z okazji 24. rocznicy powołania Straży Granicznej w piątek, 15 maja br., w Bazylice Archikatedralnej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowski. Koncelebrowali kapelani służb mundurowych. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Komendant Główny Straży Granicznej, generałowie, komendanci, dowódcy służb mundurowych oraz funkcjonariusze. Uroczystości towarzyszyła kompania honorowa Straży Granicznej oraz orkiestra. 
24. Rocznica powołani Straży Granicznej 24. Rocznica powołani Straży Granicznej 24. Rocznica powołani Straży Granicznej
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2015, godz. 22:48 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
3 maja to dzień szczególny, w którym wspominamy Najświętszą Maryję Pannę, Królową Polski oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji w Archikatedrze zgromadzili się przedstawiciele władz, służb mundurowych, instytucji życia publicznego oraz mieszkańcy miasta, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej. Liturgii przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek, który skierował do zgromadzonych okolicznościową homilię. Niezwykle wymowna była obecność tak wielu pocztów sztandarowych. Od strony muzycznej liturgię animował Archidiecezjalny Chór Magnificat oraz Orkiestra Wojskowa.
224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 7 maja 2015, godz. 17:37 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
Już po raz 21 pielgrzymowali strażacy ochotnicy i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal. Współkoncelebrowali kapelani z diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej, tarnowskiej i archidiecezji przemyskiej. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych. Modlili się również przedstawiciele rodzin strażaków. W tym roku ze względu na pogodę cała uroczystość miała miejsce w kościele.
XXI Pielgrzymka Strażaków z Podkarpacia do Kalwarii Pacławskiej XXI Pielgrzymka Strażaków z Podkarpacia do Kalwarii Pacławskiej XXI Pielgrzymka Strażaków z Podkarpacia do Kalwarii Pacławskiej
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2015, godz. 22:48 | tagi: parafialne, ogólne, foto
maja
W Archikatedrze rozpoczęły się nabożeństwa fatimskie. W tym roku przewodniczył im ks. dr Marek Wilk - ojciec duchowny WSD. W nabożeństwie uczestniczyła wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego. Klerycy animowali śpiewy i prowadzili rozważania różańcowe.
Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w 2015 roku Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w 2015 roku Pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w 2015 roku
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 19:00 Ostatnia modyfikacja: 4 kwietnia 2015, godz. 22:33 | tagi: parafialne, foto
kwietnia
O godz. 19:00 rozpoczęła się uroczysta celebracja Wigilii Paschalnej. Liturgii przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek. Homilię wygłosił Ksiądz Biskup Adam Szal. Wigilia Paschalna jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego, najważniejszym wyrazem liturgicznej celebracji Misterium Paschalnego. Po poświęceniu ognia, procesji z paschałem, odśpiewaniu Exsultet - uroczystego hymnu na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego i czytaniach zabrzmiało wielkanocne ALLELUJA. Oprawę muzyczną celebracji zapewnił Archidiecezjalny Chór Magnificat.

Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość.
św. Jan Paweł II


Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna Wigilia Paschalna
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 3 kwietnia 2015, godz. 22:03 | tagi: parafialne, foto
kwietnia
Dziś podobnie jak w dniu wczorajszym, o godz. 9:00 w Bazylice miała miejsce tzw. ciemna jutrznia. O godz. 17:15 Ksiądz Prałat Mieczysław Rusin przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej. O 18:00 rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył Ksiądz Biskup Adam Szal. Centralnym momentem liturgii była adoracja krzyża. Wierni mogli uczcić krzyż przez ucałowanie. Po Komunii świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy adoracji, tzw. Grobu Pańskiego. Adoracja krzyża oraz Pana Jezusa w Eucharystii potrwa aż do Wigilii Paschalnej. 

Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony, 
na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! 
Gdzie Bóg, Król świata całego 
dokonał życia swojego.
Ciemna Jutrznia i Liturgia Męki Pańskiej Ciemna Jutrznia i Liturgia Męki Pańskiej Ciemna Jutrznia i Liturgia Męki Pańskiej
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 2 kwietnia 2015, godz. 23:38 | tagi: parafialne, foto
kwietnia
Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Jamrozek, koncelebrowali Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, Ksiądz Biskup Adam Szal, przełożeni WSD, kapituła Metropolitalna oraz kapłani związani z Archikatedrą. Szczególnym obrzędem celebrowanym w tym dniu było obmycie nóg dwunastu mężczyznom na pamiątkę gestu, który wykonał Jezus wobec Apostołów w Wieczerniku. Po Mszy świętej miała miejsce procesja do kaplicy - ciemnicy. 

Dzięki Ci Panie za Ciało Twe i Krew, Za dary nieskończone wielbimy Cię.

Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej Msza Wieczerzy Pańskiej
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, foto
kwietnia
W Wielki Czwartek o godz. 10:00 Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik przewodniczył Mszy świętej, w czasie której zostały poświęcone oleje. Koncelebrowali Ks. bp Adam Szal, ks. bp Stanisław Jamrozek oraz wielu kapłanów z całej Archidiecezji, którzy wraz ze swoim Pasterzem odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Na Mszę święta przybyli także ministranci z różnych parafii Archidiecezji.
Msza Krzyżma Msza Krzyżma Msza Krzyżma
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 11:30 Ostatnia modyfikacja: 1 kwietnia 2015, godz. 8:07 | tagi: parafialne, foto
marca

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, najważniejszy tydzień w życiu Jezusa i szczyt całego roku liturgicznego. Jezus wchodzi do Świętego Miasta, Jeruzalem, a w czasie tego wejścia

[...] ci, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: „Hosanna. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach.”

(Mk 11,1-10)

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej Niedziela Palmowa Męki Pańskiej Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 027 789