Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

Filtr aktywny: foto
2014, godz. 0:00 | tagi: parafialne, foto
grudnia
Msza św. o północy, zwana Pasterką,  rozpoczęła się od uroczystego wniesienia figurki Dzieciątka Jezus do żłóbka. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i wygłosił homilię ks. abp Józef Michalik. Współkoncelebrowali księża biskupi Adam i Stanisław oraz kapituła metropolitalna. Wraz z chórem Magnificat pięknym śpiewem kolęd uwielbialiśmy Boga w Tajemnicy Narodzenia. W Mszy św. uczestniczyła duża rzesza wiernych.
Uroczystość Bożego Narodzenia Uroczystość Bożego Narodzenia Uroczystość Bożego Narodzenia
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 9:55 Ostatnia modyfikacja: 28 listopada 2014, godz. 17:16 | tagi: ogłoszenie, parafialne, foto
listopada
Z okazji zakończenia prac w podziemiach i kryptach archikatedry
serdecznie zapraszamy do wizyty i obejrzenia wystawy

"Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich".


Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry
(po lewej stronie patrząc od wnętrza katedry).

Godziny otwarcia:
poniedziałek nieczynne
wtorek-sobota godz. 9.00-16.00
niedziela nieczynne

Wejście w grupach max. 30 osobowych o każdej pełnej godzinie
(9.00; 10.00; 11.00; 12.00; 13.00; 14.00; 15.00).

tel. 16 678 27 66 lub 16 678 70 54
e-mail: proboszcz@katedra-przemysl.pl
Plakat wystawy: Rotunda i Krypty Archikatedry
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 10:53 Ostatnia modyfikacja: 17 paźdz. 2014, godz. 11:09 | tagi: ogłoszenie, parafialne, ogólne, foto
paźdz.
Odkrywanie trwałości i piękna małżeństwa i rodziny
Duchowa lektura Księgi Tobiasza

W łączności z Synodem Biskupów poświęconym rodzinie Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II zaprasza na spotkania biblijno-modlitewne do bazyliki katedralnej w każdą drugą sobotę miesiąca od października 2014 r. do czerwca 2015 r. Każdorazowo na program złożą się:
  1. Msza św. w intencji małżeństw i rodzin o godz. 1800

  2. Wspólnotowa lectio divina Księgi Tobiasza w sali parafialnej na plebani bezpośrednio po Mszy św. (około godz. 1900)
Do udziału w modlitwie i duchowej lekturze Biblii zaprasza się rodziny z „Domowego Kościoła”, osoby z duszpasterstwa rodzin, małżeństwa i rodziny przeżywające trudności, wszystkich zatroskanych o dobro swoich rodzin oraz chętnych do zaangażowania się w obronę małżeństwa i rodziny w Ojczyźnie.
Terminy spotkań w 2014 roku: 11 X; 8 XI i 13 XII oraz w 2015 roku: 10 I; 14 II; 14 III; 11 IV; 9 V i 13 VI.

Prowadzący ks. Stanisław Haręzga
moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Przemyskiej

Odkrywanie trwałości i piękna małżeństwa i rodziny
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 18 listopada 2014, godz. 6:12 | tagi: parafialne, ogólne, foto
listopada
W 50. rocznicę śmierci Bpa Franciszka Bardy (biskupa przemyskiego w latach 1934-1964), w Archikatedrze została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Abpa Józefa Michalika. Homilię wygłosił ks. Marcin Kapłon, który przypomniał postać Bp Franciszka Bardy.
50 rocznica śmierci śp. ks. bpa Franciszka Bardy 50 rocznica śmierci śp. ks. bpa Franciszka Bardy 50 rocznica śmierci śp. ks. bpa Franciszka Bardy
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2014, godz. 20:48 | tagi: parafialne, ogólne, foto
listopada
11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości, Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Abp Józef Michalik. Koncelebrowali Biskupi, kapelani oraz kapłani z Miasta. Wspólna modlitwa w intencji Ojczyzny oraz za tych, którzy oddali za nią życie zgromadziła przedstawicieli parlamentu, władze samorządowe, Kampanie Honorowe, Wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego, poczty sztandarowe, orkiestrę, harcerzy i liczną rzeszę wiernych.
Święto niepodległości Święto niepodległości Święto niepodległości
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 19:30 Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2014, godz. 22:40 | tagi: parafialne, ogólne, foto
listopada
4 XI w Archikatedrze odbył się wieczorny koncert "Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego, który wypełnił świątynię po brzegi. Wśród widzów zasiadł Ks. Abp Józef Michalik. Wystąpili soliści: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki i Zbigniew Wodecki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Całość prowadził maestro Rafał Jacek Delekta.
„Nieszpory Ludźmierskie” to przepiękna muzyczna podróż po najgłębszych zakątkach ludzkiej duszy, w którą Jan Kanty Pawluśkiewicz zabiera słuchacza, to prawdziwa i szczera modlitwa, która może wywołać nawet łzy wzruszenia lub być głębokim przeżyciem religijnym – mówił, wprowadzając w koncert ks. Zbigniew Suchy.
Koncert został zorganizowany w ramach cyklu koncertów realizowanych przez Filharmonię Podkarpacką w Rzeszowie pod nazwą „Przestrzeń otwarta dla muzyki”. Występ w Bazylice Archikatedralnej był nagrywany, a jego zapis znajdzie się na specjalnie wydanej płycie.
„Nieszpory Ludźmierskie” „Nieszpory Ludźmierskie” „Nieszpory Ludźmierskie”
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2014, godz. 22:39 | tagi: parafialne, foto
listopada
We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Abp Józef Michalik. Koncelebrowali Księża Biskupi Adam Szal i Stanisław Jamrozek oraz licznie zgromadzeni kapłani.  Po Mszy Świętej odbyła się procesja do krypt, aby pomodlić się przy grobach zmarłych biskupów i wiernych świeckich. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie!
Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2014, godz. 22:45 | tagi: parafialne, ogólne, foto
paźdz.
W sobotę, 25 października, miała miejsce doroczna pielgrzymka wszystkich członków i sympatyków Dzieła Pomocy Powołaniom im. bł. ks. Jana Balickiego do Bazyliki Archikatedralnej i Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Mszy Św. w Archikatedrze przewodniczył i homilię wygłosił ks. Abp Józef Michalik. Po Mszy Św. w Auli Seminarium Duchownego klerycy przedstawili Spektakl “Zatroskany o dusze” – rzecz o bł. Janie Balickim. 
Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 18:00 Ostatnia modyfikacja: 12 listopada 2014, godz. 22:44 | tagi: parafialne, ogólne, foto
paźdz.
We wspomnienie bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, 24 października, Mszy Św. w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył ks. Abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Roman Chowaniec. Na zakończenie Mszy Św. przy relikwiach bł. Ks. Jana Balickiego prosiliśmy o pokorne kroczenie za Panem Jezusem na wzór naszego Patrona.
Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Balickiego Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Balickiego Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Balickiego
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 193 007