Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Archiwum aktualności

Filtr aktywny: ministranci
2019, godz. 12:00 | tagi: parafialne, ogólne, grupy parafialne, ministranci, foto
marca
W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się  Ogólnopolski Konkurs Biblijny lektorów i ministrantów na szczeblu archiprezbiteratu. Wśród wielu uczestników wzięli udział również ministranci i lektorzy z naszej parafii. W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych II miejsce zajął Michał Jarosz. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu. 
Ogólnopolski Konkurs Biblijny lektorów i ministrantów
zobacz pełną treść ►
2018, godz. 9:00 | tagi: parafialne, ogólne, grupy parafialne, ministranci
czerwca
Na zakończenie roku pracy i formacji Liturgicznej Służby Ołtarza z Archidiecezji Przemyskiej uroczystej koncelebrowanej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił sekretarz Abp Adama Szala i Ceremoniarz Archidiecezji Przemyskiej ks. Łukasz Jastrzębski. Podczas Eucharystii licznie przybyli wraz z duszpasterzami członkowie LSO przyjęli kolejne posługi: lektora i ceremoniarza. Całością rocznej formacji kierował i liturgię przygotował Archidiecezjalny Duszpasterz LSO ks. Jacek Zarzyczny.
zobacz pełną treść ►
2018, godz. 22:12 | tagi: parafialne, grupy parafialne, ministranci
maja
Kandydaci, którzy będą pobłogosławieni 16 czerwca 2018 w Archikatedrze do następujących funkcji:

Ceremoniarze
 1. Fień Kacper
 2. Fortuna Konrad
 3. Lech Szymon
 4. Partyka Piotr
Lektorzy
 1. Banaś Jakub
 2. Baryła Szymon
 3. Chyliński Maciej
 4. Czyżowski Rafał
 5. Fień Kacper
 6. Fortuna Konrad
 7. Lech Szymon
 8. Lisowski Michał
 9. Partyka Piotr
 10. Rowiński Karol
 11. Walczyszewski Karol
Ministrant Ołtarza
 1. Banaś Jakub
 2. Baryła Szymon
 3. Bulanda Szymon
 4. Chyliński Maciej
 5. Czyżowski Rafał
 6. Fień Kacper
 7. Fortuna Konrad
 8. Jarosz Michał
 9. Kotkowski Kacper
 10. Lech Szymon
 11. Lisowski Michał
 12. Partyka Piotr
 13. Pawłowski Jakub
 14. Pawłowski Karol
 15. Walczyszewski Karol
zobacz pełną treść ►
2017, godz. 10:00 Ostatnia modyfikacja: 4 kwietnia 2017, godz. 21:57 | tagi: parafialne, grupy parafialne, ministranci
marca
W sobotę 25 marca 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbył się etap diecezjalny XIV Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów. Materiał jaki obowiązywał uczestników podczas tegorocznej edycji to: Ewangelia wg św. Jana, Listy św. Jana i Apokalipsa św. Jana wraz ze wstępem i przypisami zawartymi Biblii Tysiąclecia, wyd. V.

Nad organizacją i właściwym przebiegiem konkursu czuwał Archidiecezjalny Duszpasterz LSO Archidiecezji Przemyskiej. Wzięło w nim udział 28 ministrantów i lektorów, przygotowanych przez 10 księży opiekunów reprezentujących 10 parafii naszej Archidiecezji Przemyskiej. /Przemyśl – Archikatedra, Jelna OO. Bernardyni, Odrzykoń, Hyżne, Krosno - Fara, Maćkowice, Jarosław pw. Miłosierdzia Bożego, Kraczkowa, Hermanowice, Krościenko Wyżne/.

Konkurs  rozpoczął się w Małej Auli Instytutu Teologicznego w Przemyślu wspólną modlitwą, której przewodniczył ksiądz Prefekt Konrad Dyrda. Następnie zostały podane zasady konkursu i uczestnicy przystąpili do wypełniania testu. Po zakończeniu testu chłopcy mogli posilić się drożdżówkami, a następnie  zwiedzali Instytut.

Laureatami konkursu zostali:
 1. Konrad Fortuna, parafia Przemyśl – Archikatedra, pw. św. Jana  Chrzciciela, opiekun ks. Jacek Zarzyczny

 2. Jakub Bem, parafia Kraczkowa, pw. św. Mikołaja Biskupa, opiekun ks. Dariusz Główczyk

 3. Marcin Bator, parafia Hyżne, pw. Narodzenia NMP, opiekun ks. Grzegorz Jakubik

 4. Adrian Stanisławczyk, parafia Odrzykoń, pw. św. Katarzyny, opiekun ks. Mariusz Niemiec

Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody.

Czterej pierwsi laureaci, będą reprezentować naszą Archidiecezję, 19 – 20 maja 2017 r. podczas Konkursu Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Paradyżu w Archidiecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej.

Pragnę pogratulować wszystkim ministrantom i lektorom, którzy wzięli udział w Diecezjalnym Konkursie. Dziękuję księdzu Rektorowi Dariuszowi Dziadoszowi za możliwość rozegrania Konkursu, księdzu Konradowi Dyrda prefektowi WSD, księdzu Januszowi Jakubcowi za pomoc w zorganizowaniu oraz  wszystkim kapłanom, którzy przygotowali młodzież do konkursu: ks. Radosławowi Maziarzowi, ks. Mariuszowi Niemiec, o Izajaszowi Styczyńskiemu, ks. Markowi Gajdzie, ks. Grzegorzowi Jakubikowi, ks. Adamowi Liwaczowi, Robertowi Świtalskiemu, ks. Dariuszowi Gółwczykowi, ks. Pawłowi Mendykowi, ks. Leszkowi Nawracaj.
Ks. Jacek Zarzyczny

zobacz pełną treść ►
2016, godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, grupy parafialne, ministranci
czerwca
W sobotę, 25 czerwca 2016 roku miała miejsce doroczna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Przemyskiej do Archikatedry. Czerwcowe spotkanie LSO uwieńczyło bardzo obfity rok formacji, pracy i służby ministrantów.

Spotkanie rozpoczęło się w Auli Wyższego Seminarium Duchownego i było przeżywane było w atmosferze modlitwy, radości i wdzięczności. Gościem specjalnym był ks. bp Stanisław Jamrozek, który wręczył dyplomy oraz symboliczne statuetki ministrantom i lektorom biorącym udział w konkursie „Ministrant Roku”. Zostało nagrodzonych 54 chłopców, wyznaczonych przez swoich księży opiekunów.

Z naszej parafii: Kacper Fień.

Kolejną kategorią docenionych i zauważonych podczas sobotnich uroczystości byli lektorzy, którzy uczestniczyli w szeregu spotkań formacyjnych. Przez cały rok spotykali się w ramach swoich dekanatów, brali udział w zajęciach teologicznych, biblijnych i fonetycznych. W ten sposób przygotowywali się do podjęcia zadań lektora – tego, który proklamuje Słowo Boże. 134 lektorów z 14 dekanatów otrzymało krzyż lektorski – emblemat i znak wybrania do posługi Słowa Bożego.

Z naszej parafii: Daraż DawidDaraż JakubJarosz MichałKotek MichałKramarz KamilLech Wiktor i Lorek Wojciech.

O godz. 12.00 rozpoczęła się Msza św. w Archikatedrze, której przewodniczył ks. bp Stanisław wraz z ks. prał Bartoszem Rajnowskim, Kanclerzem Kurii i licznie zgromadzonymi kapłanami. Podczas Eucharystii zostało pobłogosławionych i przyodzianych w szaty liturgiczne, sutanele i krzyże 25 nowych ceremoniarzy Archidiecezji Przemyskiej.

Z naszej parafii: Daraż DawidDaraż JakubKotek MichałKramarz Kamil i Lech Wiktor.
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 6:00 | tagi: parafialne, grupy parafialne, dsm, ministranci, foto
września
W sobotę, 19 września ministranci, lektorzy i dziewczynki z Dziewczęcej Służby Maryjnej naszej parafii, pod opieką Ks. Jacka Zarzycznego i rodziców wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Atrakcją wyjazdu był pobyt w Parku Wodnym. Uczestnicy zwiedzali  także Sanktuarium w Łagiewnikach, Centrum Jana Pawła II, Wawel, Kościół Mariacki i Krakowski Rynek.
Wycieczka ministrantów i DSMu do Krakowa Wycieczka ministrantów i DSMu do Krakowa Wycieczka ministrantów i DSMu do Krakowa
zobacz pełną treść ►
2015, godz. 18:00 | tagi: parafialne, ministranci
czerwca
18 czerwca w naszej Archikatedrze miała miejsce niezwykła uroczystość. Ksiądz Prałat Mieczysław Rusin w czasie Mszy świętej  włączył naszych młodych parafian do Liturgicznej Służby Ołtarza. Kandydatów do tego wydarzenia przygotowywał Ks. Jacek Zarzyczny. Był to także ważny dzień dla Rodziców i Krewnych nowoustanowionych ministrantów. Mamy nadzieję, że świadectwo wiary, jakie dają nasi ministranci przyciągnie innych do tej ważnej i pięknej służby.
zobacz pełną treść ►
sierpnia
Od najbliższego tygodnia wznawiane są po przerwie wakacyjnej spotkania grup parafialnych. W tym tygodniu rozpoczynają nowy rok formacyjny:

 • Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa w piątek po Mszy świętej wieczornej

 • grupa modlitewna Wieczernik w piątek po Mszy świętej wieczornej

 • ministranci w sobotę o godzinie 9:00

 • kandydaci na ministrantów w sobotę o godzinie 9:45

 • Dziewczęca Służba Maryjna w sobotę o godzinie 10:00 w domu Sióstr Służebniczek

zobacz pełną treść ►
2014, godz. 18:00 | tagi: parafialne, grupy parafialne, ministranci
maja
W święto św. Macieja Apostoła przeżywaliśmy szczególną uroczystość: przyjęcie nowych ministrantów i lektorów. 20 chłopców, którzy od kilku miesięcy pod okiem Księdza Jacka Zarzycznego przygotowywali się do momentu, w którym będą mogli jako ministranci pełnić służbę przy ołtarzu przyjęło pelerynki ministranckie i specjalne błogosławieństwo. 4 ministrantów, którzy już od dawna pełnią swoją służbę zostało włączonych do grona lektorów. Mszy świętej przewodniczył oraz nowych ministrantów i lektorów pobłogosławił Ksiądz Prałat Mieczysław Rusin. Obecni byli licznie zgromadzeni rodzice i najbliżsi ministrantów oraz dzieci pierwszokomunijnych, które przeżywają biały tydzień. Wszystkich chłopców, którzy chcieliby dołączyć do Liturgicznej Służby Ołtarza serdecznie zapraszamy.
Przyjęcie nowych ministrantów i lektorów Przyjęcie nowych ministrantów i lektorów Przyjęcie nowych ministrantów i lektorów
zobacz pełną treść ►
2014, godz. 10:00 | tagi: parafialne, ogólne, grupy parafialne, ministranci
kwietnia
W Wielki Czwartek o godz. 10:00 Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik przewodniczył Mszy świętej, w czasie której zostały poświęcone oleje: krzyżmo i olej chorych. Obaj Księża Biskupi pomocniczy oraz wielu kapłanów z całej Archidiecezji koncelebrowało wraz ze swoim Pasterzem i odnowiło przyrzeczenia złożone na ręce biskupa w dniu święceń kapłańskich. Na Mszę święta przybyli także ministranci z wielu parafii Archidiecezji. Po zakończonej liturgii spotkał się z nimi Ksiądz Arcybiskup.
Msza krzyżma Msza krzyżma Msza krzyżma
zobacz pełną treść ►
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Na skróty

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►

Statystyki

Liczba odwiedzin naszej strony
2 882 773