Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Parafia Archikatedralna w Przemyślu pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Czynna od poniedziałku do piątku:

w godz. 16.00 - 17.30

oraz we wtorki i soboty

w godz. 9.00 - 10.30

z wyjątkiem
niedziel i świąt oraz pierwszych piątków i sobót miesiąca

tel. 16 678 27 66, e-mail: proboszcz@katedra-przemysl.pl

WYKAZ DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH I KATOLICKIEGO POGRZEBU

CHRZEST
  • akt urodzenia dziecka (odpis)
  • dane o rodzicach chrzestnych (imię, nazwisko, adres zamieszkania)
  • zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary
  • w przypadku chrztu z poza parafii Archikatedralnej, pisemna zgoda własnego Księdza Proboszcza na chrzest poza własną parafią.

BIERZMOWANIE

Każda druga sobota miesiąca, godzina: 12.00
  • metryka chrztu
  • zaświadczenie potwierdzające odbyte przygotowanie do sakramentu bierzmowania
  • wypełnione zaświadczenie do bierzmowania (puste miejsce przy ,,Szafarz bierzmowania”)

W wypadku braku jakiegokolwiek z w/w dokumentów sakrament nie zostanie udzielony.

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA
  • metryka chrztu dziecka
  • w przypadku dziecka z poza parafii Archikatedralnej pisemna zgoda własnego Księdza Proboszcza na I Komunię Świętą poza własną parafią.

MAŁŻEŃSTWO

NARZECZENI ZGŁASZAJĄ SIĘ DO KANCELARII PARAFIALNEJ NA 3 MIESIĄCE PRZED PLANOWANYM TERMINEM ŚLUBU

(sam termin można uzgodnić dużo wcześniej)

• świadectwo chrztu z adnotacją o bierzmowaniu/ważne 3 miesiące od daty wystawienia/lub świadectwo bierzmowania, gdy nie ma takiej adnotacji
  • dowód osobisty
  • ostatnie świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej
  • zaświadczenie ze spotkań w poradni rodzinnej
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego niezbędne aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne, tzw. ślub konkordatowy lub odpis aktu małżeństwa cywilnego, jeżeli wcześniej zawarto związek cywilny
  • znać rok i parafię przyjęcia I Komunii Świętej
  • pozwolenie jednego z proboszczów, gdy narzeczeni pochodzą z poza parafii Archikatedralnej, na spisanie protokołu przedślubnego i pobłogosławienie małżeństwa

POGRZEB KATOLICKI
  • akt zgonu
  • zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chorych i wiatyku (jeśli zgon nastąpił poza parafią, wystawia go tamtejszy proboszcz, lub jeśli w szpitalu, wystawia go kapelan szpitala)
  • w przypadku pogrzebu z poza parafii Archikatedralnej, pisemna zgoda własnego Księdza Proboszcza na pogrzeb poza parafią własną

Konferencja Episkopatu Polski w "Liście o obrzędach pogrzebu w przypadku kremacji" precyzuje: "Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie"
Parafia Rzymsko-katolicka pw. Św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Odtworzenie i udostępnienie zabytkowej Rotundy przy Bazylice Archikatedralnej oraz renowacja i odnowienie obiektu Bazyliki”.

Kalendarz parafialny

zobacz pełny kalendarz ►